Astene-sas

Font: TOV

Drets d'autor: All rights reserved

Descripció

Om reden van industrieel-archeologische waarde werd - bij besluit van 9 november 1994 van de bevoegde Vlaamse minister - het sascomplex als monument beschermd en de omgeving met de sasmeestershuizen en de jaagpaden als dorpsgezicht. Het sas dateert van 1861, toen men een doorsteek van honderd meter groef om zowat 5 km in bochten uit te sparen. Op het gekanaliseerde stuk werd een stuw en een sluis gebouwd. De originele houten ophaalbrug met portiek werd in 1896 vervangen door de huidige, ijzeren, T-vormige ophaalbrug, een groengeschilderde constructie in vakwerk met geklonken dwarsstukken. De pijlers van baksteen en natuursteen en de kolkmuren met ijzeren ladders en aanmeerankers zijn nog de originele. Het brugdek is van metaal met een houten bevloering. De sluizen (5,4 m breed, 42,2 m lang) met houten sluisdeuren, met kruisversterking en houten ophaalkleppen worden manueel bediend. Het geheel vormt een uitstekend bewaard voorbeeld van een samengesteld kunstwerk uit de tweede helft van de negentiende eeuw. Aan het sas zelf bevinden zich ook twee sasmeestershuizen, daterend uit de jaren 1860. In één daarvan is nu een klein museum ondergebracht dat gerund wordt door de vzw Historische Vaartuigen. Een cafeetje is er ingericht waar een lekkere scheepsdruppel wordt geschonken. Aan de kade liggen veelal twee historische vaartuigen met rechtstaande mast.

BE | | Pública | AlemanyAnglèsDanèsEspanyolFrancèsItalià

Informació de contacte

Direcció: Hellestraat 20, 9800 Astene, Bèlgica

Estadístiques

No has trobat el que buscaves?

Rutes properes
Publicitat

Activitats per fer fer en aquesta zona Mostrar tots

Seleccioneu una de les activitats més populars a continuació o perfeccioneu la cerca.

- Seleccions de RouteYou -

Descobriu les rutes més boniques i conegudes de la zona, acuradament agrupades en seleccions adequades.

Publicitat

Font: TOV

Llocs d'interès a la zona Mostrar tots

Seleccioneu una de les categories més populars a continuació o inspira't en les nostres seleccions.

- Seleccions de RouteYou -

Descobriu els llocs d'interès més bonics i coneguts de la zona, acuradament agrupats en seleccions adequades.

Destinacions properes

Publicitat

Font: TOV

Planifiqui la seva ruta

Amb RouteYou pots crear mapes personalitzats molt fàcilment. Defineix la teva ruta, afegeix waypoints o interseccions, planifica parades a punts d'interès o a establiments per menjar i beure i comparteix-ho tot amb els amics i la família.

Planificador de rutes

Planificador de rutes

Aquest lloc d'interès en la seva pàgina web

<iframe src="https://plugin.routeyou.com/poiviewer/free/?language=ca&amp;params.poi.id=698758&amp;params.language=nl" width="100%" height="600" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Més de 10.100.000 rutes

Més de 15.000.000 usuaris

Més de 4.500.000 llocs d'interès

Adreça

Kerkstraat 108

9050 Gentbrugge, Bèlgica

Segueix-nos

Descarrega l'aplicació gratuïta

Contacte

Màrqueting i vendes

sales@routeyou.com

Preguntes generals

Contacteu amb el nostre equip d'atenció al client o visiteu el nostre centre d'ajuda.

© 2006-2026 RouteYou - www.routeyou.com